דפנה קינן מור-חיים

זה נכון שאנחנו לא באים לעבודה רק בשביל הכסף. שום שכר לא יספק אותנו אם לא יהיו לנו סיפוק, הערכה, מנהל טוב, עניין, מגוון וכדומה. אבל גם אם כל אלה יתקיימו, השכר נשאר פריט משמעותי. גם בהיבט המעשי - אי אפשר ללכת למכולת עם סיפוק מקצועי; וגם בהיבט הרגשי - העלאת שכר היא אינדיקציה לשווי שלנו בעיני המעסיק. רמת השכר שלנו מהווה חלק משמעותי בתפישה העצמית שלנו.

לכן, שיחת השכר היא כל-כך משמעותית. רוב המעסיקים לא יחליטו על דעת עצמם להעלות לכם את השכר, אלא יחכו שהבקה תבוא מכם. ולרובנו, לא פשוט ליזום את השיחה הזו. היא שיחה מכירתית לכל דבר, וכשאתה המוצר העומד על המדף, זה הרבה יותר קשה. תמיד יש את החשש לקבל תשובה שלילית, שתעמיד אותנו בשאלה לגבי המשך הדרך.

כדי להגיע מוכנים יותר לשיחה צירפתי כמה טיפים עיקריים:

  1. עדיף שלא להגיע עם תחושה של "אני יודע שמגיע לי יותר אבל לא נעים לי לבקש...". חשוב לקיים דיון שכר מתוך עמדה שמאמינה בתרומתך לחברה. ביטחון עצמי ישדר למעסיק תחושת ערך עצמי והכרה בתרומה האמיתית שלך לחברה. מצד שני, לא להגיע בגישה של "מגיע לי", כי זו יכולה לעורר התנגדות ולבטל אפילו סיכוי שהיה קיים.
  2. למדו לקרוא את המפה בצורה נכונה. הרגשה של "מגיע לי יותר" יכולה להיות נכונה, אבל חייבת להתבסס על המציאות בסביבת העבודה שלך. נסה לגשש כמה מרוויחים עמיתיך לעבודה או בחברות דומות בתפקידים דומים לשלך ובסטטוס דומה לשלך. התייחס לקריטריונים של השכלה, ותק והתמחות.
  3. ציפיות השכר צריכות להיות ריאליות: היה ער לעובדה שהעלאה של 15%-10% היא מכובדת ורוב החברות לא יקפיצו את השכר באחוזים גבוהים מאלה.
  4. עדיף להגיע עם בקשה קונקרטית ומגובה, מאשר לשדר מסר מעורפל של "מגיע לי יותר".
  5. אם הסטטוס שלך השתנה במשך עבודתך במקום מסוים, כגון: קבלת תואר או קורסים המקנים תוספת שכר, קבלת תפקיד חדש – דאגו לעדכן את האחראי על עדכון השכר.
  6. קצת פוליטיקה לא מזיקה – חשוב תמיד לשתף את ההנהלה, את ראש הצוות שלך ואת עמיתיך לעבודה בהצלחותיך. סיימתם פרויקט מסוים בהצלחה? קיבלתם מכתב מלקוח המודה לכם על עבודתכם? דיון השכר תחת זיכרונות מצטברים שכאלה יעשו את העבודה.
  7. זכרו שבסוף התהליך, ייתכן שהבקשה להעלאת השכר תידחה – לעתים מתוך רצון שלא לעשות רעש במערכת ולשמר את מדרג המשכורות הקיים. לכן, תכננו צעד אחד קדימה ואל תאיימו מראש בעזיבת מקום העבודה מול הדרישה להעלאת שכר. אם יצאתם מהשיחה עם תשובה שלילית, נסו לקבל הבטחה לעתיד ולצאת עם אבני דרך קונקרטיות.
השארת תגובה